Dedektif Haydar Geçerer’in Satranç Maceraları – 6: Katil Kim?

Gençler o sabah, normal zamanından da erken geldiler. Ellerindeki kese kağıdının üstünde “Mozımbik Pastanesi” yazıyordu ve içindeki poğaçaların kokusu bir anda tüm odayı kaplamıştı. Hızlıca edilen kahvaltıdan sonra, Şahmat önceden dizdiği konumu gençlere gösterirken şunları söyledi: “Bir gün, bir olay yerine girersiniz ve durum o kadar karışıktır ki; şüphelilerin hepsi birden suçlu olabileceği gibi, hiç biri de suçlu olmayabilir. Akla karayı ayırmak size düşer ancak kimse sorsanız aktır. Bazan, kafanızda bazı akları karaya boyamanız gerekir. Kimlerin kara olmak için nedenleri vardır? Bazı durumlarda da insanlar, seçtikleri için değil fakat zorunluluktan kara olmak durumunda kalmış olabilir. Hisleriniz, kar beyaz ile kapkarayı ayıracak kadar gelişmiş olmalı ama burada da ince bir çizgi var: Hisleriniz ön yargıya dönüşmesin. Biri ya da birileri için ‘bu karadır!’ diyecekseniz, bunu mutlaka kanıtlarla da desteklemeniz gerekir. İşte bu günün diagramı. C.Husserl tarafından, 1971 yılında bestelenmiş. ”

Soru şu: Taşların renkleri aslında nelerdir ve en son hangi hamle oynanmıştır?

Neşe: “Ama bu tahtadaki tüm taşlar beyaz. Ne yapmamız gerekiyor şimdi?”

Şahmat: “Wvet, aslında bu taşların bir kısmı siyah. Demek ki önce hangi taşlar beyaz, hangi taşlar siyah; onları belirlemek gerekiyor. Diagramın bize sağladığı bilgiler, taşları renklerine ayırmaya yetiyor. Haydi bakalım! Olay yeri sizin, şüpheliler sizin. Kolay gelsin!”

Hakkı ve Oya, sırayla her taşın renk ihtimallerini kontrol ederek saatler harcasalar da, sonunda çözümü buldular.

Çözünü göster

Şahlardan biri -hangisi beyaz olursa olsun- çifte şah tehdidinde kalıyor. Olanaklı tek çözüm: 1.cxd8K  Böylece Kd8, Şd6 ve Vc6’nın beyaz, Şc8’in siyah olduğunu çıkarıyoruz.  Diğer imkansız şah çekişlerinin Ae8 ve Kf6’nın beyaz olmasıyla önüne geçiliyor.  b7 piyonunun siyah olması, a8 filinin terfi etmesinden başka olasılık olmamasını sağlıyor. Böylece b7 piyonu siyah, Fa8 ve a7 beyaz.

[sakla]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım