Satranç Turnuvasını Kim Terk Eder ?

Çoğumuz için sadece mücadele bir kelimeden ibarettir aslında, gerçek mücadelenin ne olduğunu ete kemiğe büründürmek zamanıdır şimdi.

Yıllar önce İstanbul Satranç Festivalinde ilk 3 maçımı da kazanç konumdan kaybettiğimde resmen bunalıma girmiş yanımdaki arkadaşımdan bana sert bir tokat patlatmasını istemiştim. O bunu reddetmiş bende turnuvayı terk etme düşüncelerinden kurtulmak için 4. Tur öncesi çimenlere uzanmış, gözlerimi kapatarak meditasyona başlamıştım. Kendime ilk 3 turun hiç yaşanmadığını, önümde sadece 6 turluk bir turnuva olduğunu anlatmaya, ikna etmeye çalışıyordum. Kendimi affedebilmek için son 6 turu da kazanmalıydım ama bu çok kolay olmayacaktı bunun farkındaydım. Kalan 6 turda sadece yarım puan kaybetmeye hakkım olduğunu karar vererek gözlerimi açtım. 4.5.6.7. ve 8. Turu kazandım, son tur rakibim Sayın Ateş ÜLKER’e karşı siyah taşlarla Sicilya savunmasında çok karışık ama eşit bir konumda (1 hafif taşa karşı 3 piyon ) beraberlik teklif ettim. Ve turnuvayı 5,5 puanla bitirdim.

Arka arkaya 3 maç kaybetmiş olmama rağmen bir şekilde psikolojik olarak kendimi onarmayı başarmıştım. Ama bu, şimdi anlatacağım olayla kıyaslanamaz bile…

2011 yılında Çorlu Satranç Eğitim Merkezinde (ÇOSEM) düzenlenen 1. ELO turnuvasına davetli 12 sporcudan biriydim. Katılan diğer oyuncuların hepsini hatırlayamıyorum ama bir kişi var ki unutmak mümkün değil benim için.

14 yaşlarında bir genç, yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 1500-1600 ukd si var turnuva sırasında. Tüzük gereği, döner turnuva ve her rakiple tek maç sistemiyle 11 tur oynanıyor.
1.Tur kaybediyor bu genç, 2. Tur da kaybediyor, 3. Tur yine kayıp, 4. Tur benimle oynuyor maalesef sonuç değişmiyor, 5. Tur da kaybediyor, 6. Tur yine kaybediyor, üşenmeden yazıyorum ilk 6 tur tam altı tane sıfır puan cetveline yazılıyor. İlk 6 turda puan alamayan tek sporcu, 7.8.9. ve 10. Turları da kaybediyor. Son tura girerken 10 adet sıfır puan inanılır gibi değil. O kadar ki diğer oyuncular arasında alay konusu oluyor ve bunun da farkında bu genç arkadaşımız ve umursamıyor.

Bu arada bu gencin yenildiği sporculardan birisi 3 maç kaybedince derece şansı kalmadığını düşünerek turnuvayı 9. ya da 10. tur öncesi terk ediyor. Ama o son maça kadar bu baskının altında devam ediyor.

Tuhaf bir duyguya kapılıyorum tam 10 maç üst üste kaybetmek !! Ve 11. Maça çıkabilme gücünü kendinde bulabilmek hangisi daha inanılmaz bilmiyorum ama o gücü bulabilmek muhteşem bir şey olmalı. Kendimi onun yerine koymaya çalışıyorum olmuyor, başaramıyorum, tüylerim diken diken oluyor, kendi adıma 10 tane sıfırı yan yana bile düşünemiyorum.

Ve 11. tur başlıyor. 14 yaşındaki bu gencin rakibi oyunun belli bir aşamasında yaklaşık eşit bir konumda beraberlik teklif ediyor. Kabul etse de etmese de sonunculuğu 3-4 tur öncesinden garantilemiş olmasına rağmen tüm oyuncuların hayretler içinde kalmasına neden olarak, beraberlik teklifini sakince reddediyor. Ve inanılmaz bir şekilde şeytanın bacağını orta yerinden kırarak kazanıyor. 11 tur ve tek galibiyet, üstelik beraberlik teklifini reddederek yani 11 tane sıfır almayı göze alarak oynayan örnek sporcu Okan KİRAZCI’yı kötü konumda oyunu terk etmek isteyen ya da turnuva terk etmeyi düşünen öğrencilerime yılarca anlattım, anlatmaya devam edeceğim.

Şimdi başlıkta ki soruya geri dönelim!?
Satranç turnuvasını kim terk eder?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım