Dedektif Haydar Geçerer’in Satranç Maceraları – 3 : İki Eşzamanlı Olay

X
Kimse çözemedi

İki Eşzamanlı Olay

Ertesi sabah, Neşe ve Hakkı yine erkenden gelmişlerdi. Ellerinde poğaça dolu bir kese kağıdı vardı. Hakkı görevini benimsemişti; içeri girer girmez doğrudan mutfağa gitti ve kahve pişirmeye başladı. Poğaçalar yenip kahveler içildikten sonra Şahmat, günün eğlencesini tahtaya dizdi. Gençlere dönerek: “Bugünkü soru aslında oldukça kolay. Yine de bize çok şey öğretecek. Bugün Kaya ile dışarıda işlerimiz var. Yoksa, bu kadar kolay soruyla koca bir günü tatile çevirmenize izin vermezdim. Tabii, tatil için yine de önce soruyu çözmeniz gerekiyor. Bu soruyu Gerd Wilts kurgulamış ve iki farklı çözümü var. İkisini de bulmanızı istiyorum.  Başlangıç konumundan 4.0 hamle sonra tahtadaki konuma ulaşın.

Şahmat konuşmasını sürdürdü: “Dikkat ettiyseniz, son iki soruda “4.0 hamle sonra” diyorum. Bunun anlamı şu: Çözüm bittiğinde, iki taraf da tahtada dörder hamle yapmış olacak. Örneğin ‘4.5 hamle sonra’ deseydim, beyazların bir hamle daha yapması gerekecekti.”

Hakkı söylenmeye başlamıştı bile: “Dedektif olacağımızı sanıyordum; kendimizi bir satranç tahtasının başında soru çözerken bulduk!”

Şahmat sakince: “Bu soru kolay, evet. Tüm bu basitlik içinde, bizden iki ayrı şeyi aynı anda yapmamızı istiyor: Siyah fili e3’e ve beyaz fili d6’ya getirmek; bunu 4.0 hamlede yapmak. Satrançta zaman, dünya zamanına göre daha değişik işliyor ve zaman ölçme birimi hamle. Yaşamdan örnekleyelim: İki araba aynı anda, farklı başlangıç noktalarından, farklı hedeflere doğru yola çıkıyor. Gidebilecekleri birden fazla rota çizilebilir. Her ikisi için de öyle iki rota çizelim ki, aynı yolları kullanmaları gerekse bile, birbirleriyle karşılaşmadan, yoldan farklı zamanlarda geçsinler. Bu soruyu böyle de okuyabilirsin. Gelecekte, bir ihbarı değerlendirirken, yangına bir itfaiye arabasıyla karşılaşmak istemezsin çünkü hem sen hem de o, birbirinizi yolunuzdan edip, geç bırakırsınız. Bu soruya bu gözle de bakabilirsin.”

Gençler, yavaş yavaş dedektiflikle, o anda satranç tahtasında uğraştıkları sorular arasında gerçek bağlantılar olduğunu kavramaya başlamışlardı. Öğlen olmadan yanıtları buldular.

Birinci Çözümü Göster

[sakla]
İkinci Çözümü Göster

[sakla]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım